logo

2. El Eşya Avantajı

Sıfır mobilya ya da beyaz eşya almanın ne kadar yüksek bir bütçe gerektirdiğinin bilincinde olan kullanıcılar, ikinci el eşyaya daha fazla rağbet göstermektedir. Örneğin üniversite eğitimi alan ya da çocuğunu üniversitede okutan aileler iyi bilir ki, en fazla bir yıl yurtta barınma ihtiyacını karşılayan öğrenci ikinci yıl eve çıkmayı planlar. Bu durumda yaşayacağı evde eşya ihtiyacı oluştuğundan ilk başvurduğu yerler ikinci el eşya satan mağazalardır. Kendi ihtiyacına uygun kullanılmış eşyalara bu mağazalarda kolayca ve ucuz fiyata sahip olur. Zaten geçici bir süreliğine planladığı barınma sorununu böylece çözmüş olur.

İş dolayısı ile sık sık şehir değiştirip farklı şehirlerde ikamet etme zorunluluğu olan kişiler de ikinci el eşya konusunda oldukça deneyimlidirler. Her birkaç yılda bir şehir değiştiren ve yeni yerleşim yerinde ev açma ihtiyacı olanlar, barınma ihtiyacını çözdükten sonra yaşayacakları mekâna eşya almak için yine ikinci el eşya satan mağazalar ile iletişime geçer ve ihtiyaçlarını bu şekilde karşılar.

İkinci el eşyalarını gözden çıkartan kişi bir telefon ile ulaşabildiği ikinci el eşya mağazamıza aynı zamanda internet aracılığı ile de ulaşabilmektedir. İkinci el eşya alan firmamız ile iletişime geçildiği takdirde firmamızın yetkili uzman görevlisi eşyaların bulunduğu ortama gelir ve eşyaların fiyatı, uzmanımızca belirlenir. Sonrasında anlaşma sağlanırsa firmamız tarafından görevlendirilen taşıyıcı elemanlar gelip eşyaları bulunduğu yerden alır ve nakliye aracıyla mağazamıza götürür. Zaten bu süreçte karmaşa yaşayan satıcının sıkıntı yaşamaması adına ödeme peşin olarak yapılır ve böylece hem istenmeyen eşyalardan kurtulmuş olunur hem de bunun için belli bir kazanç elde edinilir.

Gaziantep’te ikinci el eşya alım satım işleri yaygınlaşmaktadır. Bunun sebebi bu şehirdeki iş imkânlarının genişliği, Suriyeli insanlardan dolayı sürekli göç alması, ayrıca bulunan üniversiteler aracılığı ile şehrin birçok öğrenciye kucak açmasıdır. Bu kadar göçün yaşandığı bir şehir doğal olarak bu sektöründe gelişmesine sebep olmuştur.

İkinci el eşya almak düşüncesinde olan kişilerin öncelikle iyi bir gözlemci ve araştırmacı ruha sahip olması önemlidir. Nihayetinde sizden önce başkaları tarafından kullanılmış olan eşyaları, bedel ödeyerek almak durumundasınız ve bazı durumlarda aldatılma ihtimaliniz bulunuyor. Bu yüzden ikinci el eşya almayı düşündüğünüz esnaf ile diyalog kurarken karşınızdaki esnafın net cevaplar vermesini beklemeli, lafı dolandırmasına fırsat vermemelisiniz.